Jakie macie pierwsze skojarzenia z wyrażeniem: biżuteria z korka? Czy pomyśleliście od razu o butelce wina zamykanej korkiem? Szczerze mówiąc wcale by mnie to zadziwiło. To jedno z najbardziej rozpowszechnionych zastosowań materiału nazywanego korkiem. A co sądzicie o wykorzystaniu go do stworzenia bransolety, kolczyków czy naszyjnika?
W mojej najnowszej kolekcji poświęciłam część uwagi właśnie korkowi. Skłoniły mnie do tego niezwykłe, wręcz fenomenalne właściwości jakimi się on odznacza. Ze względu na szereg Waszych pytań dotyczących biżuterii korkowej, chciałabym wyjaśnić, jakie ma właściwości i dlaczego jestem nim zafascynowana.
Korek – pochodzenie i sposób pozyskiwania
Korek pochodzi bezpośrednio z kory dębu korkowego Quercus Suber. To wiecznie zielone drzewo rośnie w krajach zachodniej części Morza Śródziemnego. Największym producentem korka na świecie jest Portugalia, ale dęby korkowe uprawiane są również w Hiszpanii, Włoszech, Francji, Maroku, Tunezji i Algierii.
Korek w prosty sposób zdejmuje się z drzewa od maja do sierpnia przez wprawnych zbieraczy korka. Samo drzewo nie jest w żaden sposób uszkadzane. Po zebraniu kora nie jest usuwana z tego drzewa przez kolejne dziewięć do dwunastu lat, co pozwala jej odrastać i żyć dalej. Drzewo szybko tworzy nowe warstwy ochronne korka po usunięciu kory. A najlepsze jest to, że usunięcie kory jest korzystne zarówno dla zdrowia drzewa, jak i dla środowiska! Dzieje się tak, ponieważ dąb korkowy jest w stanie wchłonąć znacznie wyższy poziom dwutlenku węgla po zebraniu kory.
Najważniejsze jest to, że nie ma potrzeby ścinania drzewa w celu zebrania zewnętrznej kory. Korek jest jedynym rodzajem kory, który można usunąć z drzewa bez uszkadzania drzewa, a dęby korkowe mogą żyć nawet 250 do 300 lat.
Korek – sposób przetwarzania
W ten sposób pozyskaną korę gotuje się w wodzie, dzięki czemu jest miękka i elastyczna. Proces nie wymaga żadnych ostrych chemikaliów, co zwiększa jej rolę jako materiału przyjaznego dla środowiska. W trakcie procesu produkcyjnego korek można łączyć z innymi produktami naturalnymi, takimi jak słoma czy koper włoski. Daje to możliwość uzyskania niepowtarzalnego wzoru. Można go też barwić w celu nadania koloru.
Ze względu na strukturę komórkową podobną do plastra miodu, korek można łatwo przerobić na cienką, giętką tkaninę. Nie brudzi i nie rysuje oraz jest lekki i łatwy w czyszczeniu. Korek jest również naturalnie antybakteryjny, co oznacza, że jest chroniony przed pleśnią, bakteriami i wirusami bez stosowania ostrych chemikaliów. Ta naturalna cecha sprawia, że korek jest doskonałym wyborem do przedmiotów wymagających częstego użytkowania i kontaktu ze skórą. Zalicza się do nich bransoletki, naszyjniki lub kolczyki.
Biżuteria z korka – właściwości
Co mnie osobiście przekonało do wykorzystania korka do tworzenia mojej autorskiej biżuterii? Złożłyło się na to kilaka elementów:
Korek jest ekologiczny
Korek to całkowicie naturalna, odnawialna kora roślinna, której właściwości sprawiają, że jest jednym z najlepszych przyjaciół człowieka w królestwie roślin. Produkcja korka nie obejmuje ścinania drzew w celu pozyskania kory.
Żaden korek nigdy nie jest marnowany podczas zbioru, ponieważ w każdym wieku ma różne zastosowania. Korek nadaje się w całości do recyklingu, a po pierwszym użyciu można go rozdrobnić na kawałki i wykorzystać do produkcji nowych elementów.
Korek jest antyalergiczny
Większość alergii jest spowodowana przez pleśń i cząsteczki znajdujące się w wodzie, kurzu i brudu. Ze względu na właściwości hydrofobowe korka oraz fakt, że nie pochłania kurzu i brudu, drobnoustroje, takie jak pleśń i bakterie, nie mogą dostać się do komórek. Dzięki temu korek, a tym samym biżuteria z korka są wysoce antyalergiczne.
Korek jest wodoodporny
Komórki korka zawierają woskowatą, gumowatą substancję zwaną suberyną, która jest wysoce hydrofobowa, co oznacza, że silnie odpycha wodę. Dzięki suberynie woda nie może wnikać do komórek kory korkowej. Dzięki temu produkty z korka są niezwykle wodoodporne, co zapobiega rozwojowi pleśni i gromadzeniu się wilgoci.
Korek jest ognioodporny
Korek to materiał, który bardzo powoli ulega spalaniu. Jest odporny na zapalenie się nawet pod wpływem wysokich temperatur. Jeśli zdarzy się, że się zapali, nie wytwarza płomieni, a podczas palenia wydziela nietoksyczny dym. Lasy korkowe działają jako siła ochronna przed pożarami.
Korek jest lekki
Korek jest niezwykle lekki, co daje uczucie komfortu przy zachowaniu maksymalnych walorów estetycznych podczas użytkowania biżuterii. Właściwie jesteś w stanie zapomnieć, że masz na sobie śliczny naszyjnik, czy kolczyki. Dopiero komplementy innych przypominają Ci, że Twoja biżuteria budzi zachwyt i zainteresowanie.
Korek jest przyjemny w dotyku
Kiedy przebiegasz palcami po powierzchni korkowej bransolety masz uczucie ciepła i delikatności. Kiedy oplata ona Twoją dłoń nic nie drażni Twojego nadgarstka, a jej sprężystość odgrywa ważną rolę w codziennym użytkowaniu.
Korek ma śliczny kolor
Naturalny kolor korka sprawia, że sprawdza się on przy wielu stylizacjach i pasuje do wielu rzeczy z Twojej garderoby. Dodatkowo można go farbować w naturalny sposób, do stwarza nieograniczone możliwości kolorystyczne.
Korek jest wegański
Korek jest w całości pochodzenia roślinnego i do jego obróbki wykorzystuje się procesy, w których unika się stosowania produktów pochodzenia zwierzęcego. Właśnie z takiego korka tworzę moją biżuterię.
Moja biżuteria z korka
Sporo tego, prawda? Ale właśnie te wszystkie elementy sprawiły, że tak bardzo się zachwyciłam tym materiałem. Fenomenem korka jest połączenie delikatności z niezwykłą wytrzymałością, porównywalną z wytrzymałością skóry. Zachęcam Was szczerze do przyjrzenia się bliżej mojej korkowej biżuterii i doświadczenia na sobie właściwości tego cudu stworzenia.
Tutaj przeczytasz więcej na temat korzystnego wpływu korka na środowisko.